Site Haritası
Reklam | intoko | Ücretsiz Seri İlan Sitesi | İntoko kijiji | intokokijiji.com.tr

İlanduvari.com  Güvenli Ticaret  Önerileri

 

İlanduvari.com ’a ilan veren ziyaretçilerin büyük bir kitlesine (çoğuna) güvenebilirsiniz. Bu ziyaretçilerimizin çoğu vaktinde satmış olduğu ürünleri gönderiyor veya almış olduğu ürünlerin ücretini  anlaşma gereğince ödüyor. Maalesef, insanların saf ve temiz düşüncelerini ve güvenlerini art niyette kullanan insanlar da bulunmaktadır. Bu yüzden alış-verişinizi güvenli bir şekilde yapmanıza dikkat ediniz! Deneyimlerimiz doğrultusunda bu tür sorunların çözümlerini ancak  alış-verişlerin yerel ve karşılıklı görüşerek yapılmasıdır.

 

Unutmayınız ki İntokokijiji.com.tr yerel bir ilan sitesidir ve ilanlar verilmede önce kontrol edilmemektedir. Aşağıda bu konuda size yardımcı olabilecek bazı tavsiye ve önerilerde bulunuyoruz.

 

Aşağıdaki önlemleri almanızda büyük yarar vardır:

 

·          Alış-veriş esnasında karşılıklı görüşerek ürünü görmeniz ve ödemeyi o anda gerçekleştirmeniz her iki taraf açısından en güvenli seçenektir. İntoko yerel bir ilan platformu olarak hizmet verdiğinden bu mümkündür.

 

·          Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız!

 

·          İlanduvari.com  hiçbir şekilde ödeme koşulları için satıcıya koruma veya güvenli bir ödeme sistemi sunmamaktadır. İlanduvari.com logomuzu taşıyor olsalar bile, herhangi bir mesajda bu ifade edilirse veya bir sitemizde yansıtılmışsa bu asılsızdır. Şayet herhangi bir mesajda bu ileri sürülmekte ise veya sürülürse lütfen mesajı olduğu gibi bize gönderiniz.

 

·          Hiçbir zaman özel kişisel verilerinizi veya banka ve buna benzer (örn. Kredi Kart) verilerinizi internet üzerinden başkalarına bildirmeyiniz. Hiçbir zaman İlanduvari.com kullanıcı şifresini kimselere bildirmeyiniz. Bu size iletilen bir mesajda sözde İlanduvari.com elemanları tarafından istenildiğinde ileri sürülse bile.

 

·          Aşağıda belirtilen, bilinen dolandırıcılık ve sahtekarlık usülleri hakkında bilginiz olsun. Hiçbir şekilde herhangi bir yardımınız karşılığında vaad edilen yüksek miktardaki ücretlere kanmayınız.

 

·          Dolandırıcılığa teşebbüs olaylarını veya kuşkulu mesajları, ilanları veya toplum içerisindeki diğer beyanlları derhal İlanduvari.com’a bildiriniz. Bu gibi dolandırıcılık olaylarında savcılıktan almış olduğunuz şikayet tutanağını ekleyerek bizimle irtibata geçiniz. ( Aşağıda dolandırıcılık ve sahtekarlık hakkında daha geniş bir bilgi bulabilirsiniz.)

 

·          Daima gerçekçi düşününüz. Eğer ki bir şey kulağa inanılması güç olarak sunulmakta ise, bu büyük bir olasılıkla inanılmazdır!

 

Bilinen dolandırıcılık ve sahtekarlıklar:

 

·          İsim sahtekarlığı (spoofing/phshing) İlanduvari.com’dan, Western Union’dan veya satıcıyı koruma yada güvenli ödeme sistemi sunan diğer firmalardan geldiğini gösteren mesaj alıyorsunuz. Bu mesajda para gönderme veya şahsi bilgilerinizi gönderiniz diye istekte bulmaktadır. Kijijive çoğu diğer firmalar bu tür isteklerde bulunmamaktadırlar. Bu tür sitelerden para gönderdiğiniz taktirde, büyük bir ihtimalle dolandırıcılara para gönderiyorsunuzdur.

 

·          Fazla Ödeme: Satıcı veya alıcı size bir çek gönderiyor ve sizin belirttiğiniz biktarın çok üstünde bir fiyat belirtiyor. Sizdende üstünü geri ödemenizi istiyor. Fakat çek karşılıksız çıkıyor ve dolandırıcı parayı kapıyor.

 

·          İthalat Ücretleri veya benzeri ödemeler, Ülkeye giriş yapılabilmesi için gereken ödemeleri sizden isteyeceklerdir. Ödeme yapıldıktan sonra ise ürün gönderilmemektedir. Böylelikle ödenen ücret dolandırıcılara kalmış olur. İlanduvari.com yerel bir ilan sitesidir, birebir görüşülebilsin diye yapılmıştır.

 

·          Sahte havuz sistemi, Satıcı veya alıcı size havuz sistemi kullanımını öneriyor. Genellikle bu siteler dolandırıcılar tarafından yönetilmektedir.(“resmi” görünsede). Sizden parayı aldıktan sonra da ürünü göndermezler.

 

·          Evden kolay para kazanma: genellikle evden çalışma ilanları “zincir” sistemi ile alakalıdır. Yani para kazanabilmeniz için başka kişileri bu sisteme dahil etmeniz istenecektir.

 

·          Dolandırıcılık (scam) . size bir mesaj gelir ve içeriğinde yurtdışından para alabilmeleri için sizden yardım istenir. Bunun karşılığında size komisyon teklif edilir. En sonunda parayı yurt dışından alabilmeleri için sizden para isterler. Ellerine sizin paranız geçtiğinde ise bütün irtibat kesilir.

 

Dolandırıcılıkları ve sahtekarlıkları bize nasıl bildirebilirsiniz:

 

·          İlanduvari.com  sitesinde,  spam, yasak  veya İlanduvari.com kurallarına aykırı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir ilan görürseniz, lütfen bilgi@ilanduvari.com mail adresinden mail ile bize bildiriniz. Bildirilen ilanlar derhal ilgimize sunulmaktadır. Bu şekilde ilan tekrar gözden geçirilir ve gereken yapılır.

 

·          Eğer ki mağdursanız  İlanduvari.com’u da bilgilendirerek, size yakın emniyet müdürlüğüne şikayetinizi iletiniz. Eğer Başka güvenlik sorunlarınız olursa ve cevabını  yukarıda bulamadıysanız, lütfen bizimle irtibata geçiniz.